Opis
Trochę wiedzy:
Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) od wieków stosowany jest przy problemach z układem krwionośnym. Nostrzyk żółty posiada wiele właściwości leczniczych które mają ogromny wpływ na organizm człowieka. Związki zawarte w zielu nostrzyka działają też uszczelniająco w przypadku naczyń krwionośnych, przywracając ich prawidłowe napięcie i ruchy. Warto pamiętać o właściwościach przeciwzapalnych nostrzyka, gdyż może być on z powodzeniem stosowany w żylakach i zakrzepowym zapaleniu żył, w owrzodzeniach na tle zapaleń żył, w zapaleniu naczyń chłonnych oraz przy hemoroidach.
Ziele nostrzyka może być cennym lekiem na czyraki, zapalenia skóry oraz wybroczyny po urazach. Nostrzyk można stosować przy zapaleniach spojówek i brzegów powiek.
Ponadto nostrzyk ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Może być pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, w nerwobólach, a nawet w kolce wątrobowej i nerkowej. Ziele to poprawia także trawienie. Może być korzystne w leczeniu tzw. leukopeni, czyli popromiennej zmian składu krwi. Należy także zachować szczególna ostrożność w stosowaniu nostrzyka żółtego z uwagi na to iż przyjmowanie go w nadmiernej ilości może on powodować krwawienia wewnętrzne, uporczywe bóle łowy, wymioty i zaburzenia równowagi.
Medycyna ludowa:
Nostrzyk żółty ma wiele cennych właściwości leczniczych. Do najlepiej udokumentowanych i najbardziej znanych w medycynie ludowej zalet nostrzyka zaliczane są:
- właściwości uspokajające i wyciszające
- zdolność zmniejszania krzepliwości krwi
- wzmacnianie oraz uszczelnianie naczyń żylnych i limfatycznych, a także zdolność do zmniejszania przepuszczalności naczyń włosowatych
- zdolność do rozkurczania naczyń krwionośnych, co pośrednio wspomaga krążenie krwi
W medycynie ludowej znajdziemy wiele zastosowań na wyciąg z nostrzyka. Stosowany zewnętrznie w postaci okładów lub kompresów korzystnie wpływa na skórę: przyspiesza gojenie się ran, czyraków i wygładza skórę. 2 łyzki ziela zalewamy 0,5 szklanki wrzątku. Po upływie 40 minut naparem nasączamy np. tetrową pieluchę i przykładamy do rany. Takie okłady możemy trzymać na ranach do 2 godzin, a całą operację powtarzamy co 8 godzin.Nostrzyk działa rozświetlająco i odświeżająco na cerę, ma również działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jeżeli okłady będziemy stosować regularnie, to zmniejszą się worki i cienie pod oczami.